top of page
start-2398819_1920.png

O Centru

Centar je osnovan je 16. listopada 2016. godine prema ideji i na inicijativu dr.sc. Ivane Glavine Jelaš – voditeljice Centra. S radom je započeo pod nazivom Psihološko savjetovalište Visoke policijske škole te je 8. ožujka 2019. Savjetovalište preimenovano u Centar za mentalno zdravlje Visoke policijske škole. Cilj Centra je pružanje psihološke pomoći studentima koji osjećaju da ju trebaju te poboljšanje kvalitete života naših studenata, većinom policijskih službenikabez njihove obveze plaćanja naših usluga. Kao i na drugim visokim učilištima koja imaju ustrojena studentska savjetovališta i naši studenti imaju jedinstvenu priliku koristiti učinkovitu i stručnu besplatnu psihološku pomoć u okviru svog studija.Nastojimo očuvati i promovirati mentalno zdravlje naših korisnika. Budući da su naši korisnici studenti koji su najvećim dijelom policijski službenici, naši ciljevi podrazumijevaju jačanje njihovih akademskih vještina kao i vještina potrebnih za kvalitetnije obavljanje policijskog posla.

 


 

Ciljevi Centra

Cilj Centra prvenstveno je očuvanje i promocija mentalnog zdravlja naših korisnika. Budući da su naši korisnici studenti koji su najvećim dijelom policijski službenici, ciljevi podrazumijevaju jačanje njihovih akademskih vještina kao i vještina potrebnih za kvalitetnije obavljanje policijskog posla.

Dakle, ciljevi Centra su:

1. Edukacija - podizanje svijesti o važnosti brige o mentalnom zdravlju; promocija zdravih životnih stilova; rana intervencija i prepoznavanje znakova sagorijevanja i izloženosti stresu općenito; usvajanje različitih adaptivnih mehanizama suočavanja sa stresom; razvoj otpornosti i ojačavanje kognitivnih sposobnosti (pažnja, koncentracija, učenje, pamćenje) potrebnih za kvalitetno obavljanje policijskog posla kao i obavljanje akademskih zadataka

2. Znanstveno – istraživački rad - istražujemo potrebe ciljane populacije te pratimo i ispitujemo djelotvornost primijenjenih tehnika i tretmana kako bi se što djelotvornije odgovorilo na potreba naših korisnika te kontinuirano evaluiralo rad Centra

3. Prevencija - Centar djeluje kroz sve tri razine preventivnih strategija u svrhu očuvanja mentalnog i fizičkog zdravlja: primarnu tj. univerzalnu, selektivnu te indiciranu prevenciju, kao i pružanje kratkotrajnih i dugotrajnih tretmana

4. Pružanje psihološke pomoći – individualni i grupni rad s korisnicima 

 

 

Tri osnovne djelatnosti Centra su:

1. Pružanje psihološke pomoći

Psihološka pomoć podrazumijeva individualni i grupni rad sa studentima Visoke policijske škole. 

2. Znanstveno-istraživački rad

U Savjetovalištu provodimo znanstvena istraživanja kojima provjeravamo i validiramo primijenjeni oblik tretmana od interesa. Provodimo istraživanja na temu mentalnog zdravlja policijskih službenika. Istraživanja objavljujemo kao stručne i znanstvene radove.

3. Edukacija

Sudjelujemo u izvođenju seminara i tečajeva u organizaciji Službe za stručno usavršavanje i specijalizaciju. Provodimo edukaciju i u samostalnoj organizaciji. U Savjetovalištu se radi i na razvoju i publiciranju edukativnih materijala i materijala samopomoći.

Centar je osnovan prvenstveno zbog brige za mentalno zdravlje hrvatskih policijskih službenika kao i studenata Visoke policijske škole. No dodatan razlog osnivanja bio je i status Visoke policijske škole. Mnoga cijenjena visoka učilišta imaju ustrojena studentska savjetovališta koja uz stručnu djelatnost imaju vrlo važnu ulogu i u znanstveno - istraživačkom radu. Prema smjernicama i standardima Agencije za znanost i visoko obrazovanje koja vodi postupak reakreditacije visokih učilišta, ustrojavanje Cntra je vrlo značajno i važno za postupak reakreditacijskog vrednovanja kvalitete Visoke policijske škole. U Standardima za vrednovanje kvalitete veleučilišta i visokih škola u postupku reakreditacije visokih  učilišta (Agencija za znanost i visoko obrazovanje, 2018). naglašava se važnost studentskih savjetovališta na visokim učilištima u pogledu reakreditacijskog postupka (kriterij 3.4.). Sveučilište u Zagrebu izdalo je i Prijedlog smjernica za razvoj sustava podrške studentima (Sveučilište u Zagrebu, 2015). koje dodatno potvrđuje važnost djelovanja studentskih savjetovališta. Dalje, jedna od svjetski cijenjenih organizacija koja zastupa visoka učilišta u Velikoj Britaniji Universities UK donijela je New framework for mental health in higher education (Universities UK, 2017). kojim se potiču visoka učilišta na donošenje strategije i provođenje aktivnosti povezanih s mentalnim zdravljem i dobrobiti studenata.

Svojim djelovanjem Centar je doveo novi i proaktivni pristup u brizi za mentalno zdravlje hrvatskih policijskih službenika u Ministarstvo unutarnjih poslova. Tu se posebno treba istaknuti Trening mindfulnessa koji se provodi u sklopu djelatnosti Centra te projekta "Mindfulness u policiji". Tim je Projektom Centar doveo jedan od najsuvremenijih znanstveno dokazano učinkovitih mentalnih treninga u našu policiju te znanstveno potvrdilo njegovu djelotvornost i na hrvatskim policajcima.

Logo_Savjetovalište_2019__vektori1.png

KONTAKT >

T: 01 2426100 

    01 2426352  

E: cmzvps@fkz.hr

Centar za mentalno zdravlje Visoke policijske škole osnovan je 16. listopada 2016. godine prema ideji i na inicijativu doc.dr.sc. Ivane Glavine Jelaš, voditeljice Centra. S radom je započeo pod nazivom Psihološko savjetovalište Visoke policijske škole te je 8. ožujka 2019. Savjetovalište preimenovano u Centar za mentalno zdravlje Visoke policijske škole.  Tri su osnovne djelatnosti Centra: znanstveno-istraživački rad, edukacija i pružanje psihološke pomoći. Psihološku pomoć pružamo studentima Visoke policijske škole - većinom policijskim službenicima. Znanstvenu i edukacijsku djelatnost na temu mentalnog zdravlja policajaca provodimo za potrebe Ministarstva unutarnjih poslova. Svojim radom Centar je doveo novi i proaktivni pristup brizi za mentalno zdravlje hrvatskih policajaca u Ministarvo unutarnjih poslova.

 

 

bottom of page