top of page

   Novi psihološki pristup

   u hrvatskoj policiji

                   Znanstveno - stručni simpozij

         Visoka policijska škola, Zagreb, 29. studenoga 2018.

O NAMA

Centar za mentalno zdravlje Visoke policijske škole osnovan je 2016. godine prema ideji i na inicijativu doc. dr. sc. Ivane Glavine Jelaš, voditeljice Centra.

Tri osnovne djelatnosti Centra su:

  1. pružanje psihološke pomoći

  2. znanstveno-istraživački rad

  3. edukacija

 

 

Pružanje psihološke pomoći

Psihološka pomoć podrazumijeva individualni i grupni rad sa studentima Visoke policijske škole. Do sad je  ovaj vid pomoći u obliku grupnog/individualnog tretmana koristilo više od 200 korisnika.

 

Znanstveno-istraživački rad

U Centru provodimo znanstvena istraživanja kojima provjeravamo i validiramo primijenjeni oblik tretmana od interesa. Provodimo istraživanja na temu mentalnog zdravlja policijskih službenika. Do sada smo s prezentacijom postignutih rezultata sudjelovali na 20 konferencija/skupova. Do sada je na tim konferencijama/skupiovima održana 31 prezentacija. Istraživanja objavljujemo kao stručne i znanstvene radove.

 

Edukacija

Sudjelujemo u izvođenju seminara i tečajeva u organizaciji Službe za stručno usavršavanje i specijalizaciju. Do sada smo sudjelovali na 14 seminara/tečajeva. Provodimo edukaciju i u samostalnoj organizaciji te smo do sada održali 15 predavanja. U Centru se radi i na razvoju i publiciranju edukativnih materijala i materijala samopomoći.

Svojim djelovanjem Centar je donio novi i proaktivni pristup u brizi za mentalno zdravlje hrvatskih policijskih službenika u Ministarstvo unutarnjih poslova. Posebno treba istaknuti MBCT trening (Mindfulness Based Cognitive Therapy) koji se provodi u sklopu djelatnosti Centra te projekta "Mindfulness u policiji". Tim je projektom Centar je doveo jedan od najsuvremenijih znanstveno dokazano učinkovitih mentalnih treninga u našu policiju te znanstveno potvrdilo njegovu djelotvornost i na hrvatskim policajcima.

Centar je osnovan prvenstveno zbog brige za mentalno zdravlje hrvatskih policijskih službenika kao i studenata Visoke policijske škole. No dodatan razlog osnivanja bio je i status Visoke policijske škole. Mnoga cijenjena visoka učilišta imaju ustrojena studentska savjetovališta koja uz stručnu djelatnost imaju vrlo važnu ulogu i u znanstveno - istraživačkom radu. Prema smjernicama i standardima Agencije za znanost i visoko obrazovanje koja vodi postupak reakreditacije visokih učilišta, ustrojavanje Centra je vrlo značajno i važno za postupak reakreditacijskog vrednovanja kvalitete Visoke policijske škole. U Standardima za vrednovanje kvalitete veleučilišta i visokih škola u postupku reakreditacije visokih  učilišta (Agencija za znanost i visoko obrazovanje, 2018). naglašava se važnost studentskih savjetovališta na visokim učilištima u pogledu reakreditacijskog postupka (kriterij 3.4.). Sveučilište u Zagrebu izdalo je i Prijedlog smjernica za razvoj sustava podrške studentima (Sveučilište u Zagrebu, 2015). koje dodatno potvrđuje važnost djelovanja studentskih savjetovališta. Dalje, jedna od svjetski cijenjenih organizacija koja zastupa visoka učilišta u Velikoj Britaniji Universities UK donijela je New framework for mental health in higher education (Universities UK, 2017). kojim se potiču visoka učilišta na donošenje strategije i provođenje aktivnosti povezanih s mentalnim zdravljem i dobrobiti studenata.

Simpozij "Novi psihološki pristup u hrvatskoj policiji"

Simpozij je posvećen 2. godini rada Psihološkog Savjetovališta Visoke policijske škole. Na Simpoziju će se predstaviti rezultati rada Savjetovališta ostvareni u sve tri domene rada: pružanju psihološke pomoći, znanstveno - istraživačkom radu te edukaciji.  Naglasak u predstavljanju rezultata bit će na 3. razini projekta "Mindfulness u policiji" koja podrazumijeva provođenje i eksperimentalnu validaciju MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) treninga koji se trenutno provodi u VII policijskoj postaji u Zagrebu.

Osim predavanja program Simpozija sadrži i dokumentarni film, online predavanje te radionicu. Među predavačima su neki od naših poznatih i vrhunskih stručnjaka iz područja psihologije, neurologije i neurokirurgije. Jedan od izlagača je i svjetski poznati policijski službenik koji provodi mindfulness tretman u američkoj policiji.

     KONTAKT 

T:  01 2426100 

     01 2426352  

E:  nppuhp@fkz.hr

bottom of page